Jakie mięso jest najzdrowsze, a jakiego mięsa unikać? Dokonując wyboru często kierujemy się stereotypami, a nie rzeczywistością. Tym samym serwujemy sobie szkodliwą dla zdrowia mieszankę antybiotyków. Jak tego uniknąć i w końcu zacząć jeść zdrowo? Przedstawiamy ranking najzdrowszych gatunków mięs.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Zdrowe żywienie to nie tylko moda, ale coraz częściej także styl życia. Rośnie w nas świadomość tego, jak bardzo ważne dla zdrowia ciała (i ducha!) jest odpowiednie żywienie. Zaczynamy więc czytać etykiety na sklepowych produktach, zaopatrywać się w warzywa i owoce u lokalnych dostawców oraz poszukiwać zdrowszych zamienników spożywanego do tej pory jedzenia. Jednym z trudniejszych wyborów jest gatunek mięsa, jaki powinien znaleźć się w zdrowej diecie. Jakie mięso jest najzdrowsze, a jakiego mięsa powinniśmy unikać?
Przeczytaj także: Właściwości odżywcze dziczyzny – kto może, a kto nie powinien jej jeść?
5 najzdrowszych rodzajów mięs – ranking
Przygotowując ranking braliśmy pod uwagę najniższą zawartość cholesterolu, a więc czynnika powodującego wiele chorób naczyniowo-krążeniowych wśród ludzi.
- Dziczyzna – czyli mięso pochodzące od zwierząt żyjących na wolności. Najzdrowszym jej przykładem jest jelenina, która mimo iż zawiera w 100 g surowego mięsa 50 mg cholesterolu, to biorąc pod uwagę inne parametry: 1,6 g tłuszczu, 22,2 g białka i 103 kcal jest pod względem zdrowia bezkonkurencyjna.
- Wołowina – czyli mięso pochodzące od bydła. W 100 g surowego mięsa wołowego znajduje się 48 mg cholesterolu, 12,9 g tłuszczu, 20,4 g białka i 198 kcal.
- Wieprzowina – czyli mięso pochodzące od świń. W 100 g surowego mięsa wieprzowego znajduje się 64 mg cholesterolu, 2,2 g tłuszczu, 21,7 g białka i 107 kcal.
- Baranina – czyli mięso pochodzące od owiec. W 100 g surowej baraniny znajduje się 78 mg cholesterolu, 12,3 g tłuszczu, 19 g białka i 187 kcal.
- Drób – czyli mięso pochodzące od ptaków hodowlanych. Najczęściej wybieramy mięso kurze, które w surowej postaci zawiera w 100 g aż 90 mg cholesterolu, 2,1 g tłuszczu, 22,3 g białka i 108 kcal.
Jakie mięso jest najzdrowsze dla człowieka? Królowa mięs dziczyzna
Żadne rankingi, wykresy i tabele, które można znaleźć w internecie wpisując hasło “najzdrowsze mięso”, nie uwzględniają jednak najważniejszego – sposobu odżywiania się zwierząt i ich życia. Zwierzęta hodowlane nie tylko są karmione paszami zawierającymi antybiotyki i hormony wzrostu, ale też ich egzystencja naznaczona jest ogromnym stresem, który wpływa na jakość mięsa. Przy masowej produkcji zwierzęta hodowlane stłoczone są zwykle w olbrzymich halach i wzajemnie się tratują, a krótszy niż naturalnie żywot wieńczy stresująca dla zwierząt droga do ubojni i sam ubój.
Przeczytaj także: Dziczyzna i odchudzanie. Dlaczego warto włączyć dziczyznę do diety?
Tymczasem dzikie zwierzęta, na przykład jelenie, sarny, dziki czy choćby bażanty żyją zgodnie ze swoim naturalnym rytmem biologicznym. Nie ogranicza ich także przestrzeń, a wszystko to co zjedzą, pochodzi z lasów, łąk i pól – jest naturalne i pozbawione tzw. chemii. W dodatku zwierzęta żyjące dziko nie przeżywają stresu w drodze do ubojni i podczas uboju. Dzieje się tak, ponieważ Koła Łowieckie oraz polujący myśliwi mają obowiązek kierować się ściśle określonymi zasadami pracy. Przede wszystkim z polowania w celu konsumpcji wyklucza się osobniki zbyt młode, matki oraz zwierzęta chore. Dodatkowo każdy odstrzał powinien być precyzyjny i perfekcyjny, aby nie stresować zwierzęcia i maksymalnie ograniczyć jego cierpienie.
Jakie mięso podawać dzieciom?
To pytanie towarzyszy każdemu rodzicowi, któremu na sercu leży troska o zdrowie pociechy. Niestety, dzieci inaczej odczuwają smaki i najczęściej smakuje im to, czego jeść nie powinny: nuggetsy, fast foody czy parówki, które z dobrym mięsem mają niewiele wspólnego. Jak zmienić nawyki żywieniowe u dziecka, aby jadło zdrowe rzeczy? Małymi krokami, na zasadzie prób i błędów. Jeśli Twoje dziecko uwielbia kabanosy, alternatywą dla nich będą te przygotowane z jelenia, które kupisz w zaufanym sklepie – na przykład Naturalnie z Lasu. Śniadania czy kolacje to doskonały moment na wzbogacenie diety dziecka w wędliny i wyroby mięsne, przygotowane z mięsa pozbawionego antybiotyków.
Przeczytaj także: Dziczyzna. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Podsumowanie
Poszukując najzdrowszego mięsa kierujmy się nie tylko wartościami odżywczymi, ale i świadomością tego, jak żyło zwierzę, co jadło i w jaki sposób znalazło się na talerzu. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że spożywane pokarmy mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Pingback: Wino do dziczyzny. Jakie wino do dziczyzny wybrać? - Naturalnie z Lasu